יתושיםיתוש

ישנם שלושה סוגי יתושים שנפוצים בארץ: קולקס, אנופלס, ואחד נוסף שאנחנו שומעים עליו רבות בשנים האחרונות – הטיגריס האסיאני/ הנמר האסיאתי שמעביר נגיפים כגון נגיף הזיקה והקדחת הצהובה.

יתוש הטיגריס האסיאני יכול להוות מטרד רציני ואנחנו נוכל לצמצם את המצאותו בקרבתנו על ידי יבוש מקורות מים עומדים כגון – תחתיות של עציצים, אדניות מזגנים, וכל כלי שעשוי להכיל מים עומדים. במקומות כאלה היתוש האסיאני מטיל ביצים שנחשבות די עמידות ועשויות לשרוד אפילו מספר חודשים – עד שיתפתחו ליתוש.

המשרד להגנת הסביבה מגדיר את יתוש הטיגריס האסיאני כמין פולש, ועובד בשיתוף פעולה עם מדבירים בארץ על מנת לנטר (לשמור תחת בקרה) את המצאותו של יתוש הטיגריס האסיאני באיזורים השונים בארץ וללמוד על המקומות שבהם הוא נמצא.

 כרגע בג’ק אין ג’וק – הדברה מקצועית לא ידוע על הדברה כימית יעילה ליתוש בוגר אבל ישנם מספר צעדים שניתן לעשות לצמצום נוכחותם של יתושים, התפתחותם ועקיצתם של היתושים – וביחוד של יתוש הנמר האסיאתי שהוא נשא של נגיף הזיקה. צעדים שאינם כוללים שימוש בחומרים רעילים אבל ניתן לומר שהם סוג של הדברה ליתושים. אם כן, תוכלו ללחוץ כאן למספר טיפים נגד יתושים וטיפים למניעת נגיף הזיקה.

זבוביםזבובים

הזבובים הם מטרד ויזואלי בעיקר, אבל גם עשויים להעביר מחלות כיוון שהם מתרבים על מצעים אורגניים – לכן לעיתים קרובות הם נוחתים על צואה. ומשם עשויים להגיע אלינו הביתה.

ישנם פתרונות שונים לצמצום המצאותם בבית/ בעסק – הצבת מניפות רוח, הורדת הטמפ’ על ידי שימוש תכוף במזגן, הצבת רשתות, פינוי זבל לעיתים תכופות – מה שמפריע להם להטיל ביצים (שיהפכו לרימות ואז לזבובים) על מצע אורגני כגון ירקות רקובים. התקנת רשתות בחלונות, וכמובן ריסוס נגד חרקים מעופפים.