צרעה מזרחית/  Oriental Hornet

מידע זיהוי ודרכי טיפול:

מוצאה של הצרעה המזרחית (הדבור) הוא בדרום מזרח אסיה, והיא המין הנפוץ ביותר מקרב הצרעות החברתיות (צרעות שכל אחת מהן היא חלק מחברה שמנהלת קן בניגוד לצרעות יחידניות שחיות לבדן רוב החיים שלהן.

מראה: גודלה של צרעה בוגרת נע בין 20 ל- 30 מ”מ, צבעה חום כהה ועל מצחה ובטנה צבע צהוב בוהק.

התנהגות אופיינית ודיאטה: הצרעה המזרחית היא טורפת (טורפת בשר וחרקים בין השאר) שחיה חיי משפחה – היא דואגת למזון לעצמה ולבני המשפחה שלה – מבנה גפי הפה שלה מאפשר לה לעבד מזון עבור בני המשפחה שלה – הזחלים שנשארים בקן.

היא מצוידת בלשון שעוזרת לה ללקק טיפות של נוזל וכמובן בעוקץ שמאפשר לה להרוג את טרפה ולהתגונן מאויבים.

כאמור, הצרעה הבוגרת ניזונה מחרקים אך גם משיירי בשר, צוף פרחים וכנימות.

על מנת להאכיל את הזחלים שלהן הצרעות המזרחיות מפוררות את המזון ואת השתייה הן אוגרות בתוך זפק (חלק מצינור העיכול שלהן), ונושאת אותם חזרה אל הקן – אל הזחלים.

הצרעה המזרחית/ דבור תוקפנית ועשויה לתקוף חרקים אחרים ולעתים גם לצוד אותם בזמן מעוף – באוויר.

הצרעה המזרחית עשויה להיות תוקפנית כלפינו ועקיצתה כואבת.

רבייה ומחזור חיים:

המלכה עוברת הפריה בסתיו – עוזבת את הקן כשהיא מופרית ומחפשת לה מקום מוגן להישאר ולנום בו את שנת החורף שלה – ללא מזון וללא שתייה.

כאשר מגיע האביב היא מקיצה משנת החורף ומוצאת לה מקום מתאים לבנות בו קן ולגדל דור חדש/ קן חדש, היא עושה את זה לרוב או בתוך האדמה – לרוב אדמת כורכר או חמרה, אלו סוגי אדמה שהגרגרים שלהם נדבקים טוב יותר והסבירות שיתפרקו באופן טבעי הוא קטן ,לעתים הן יבנו את הקן בתוך תלולית חול של חולד (מכרסם שחי מתחת לאדמה ובקיץ נוטש את המחילות שקרובות לפני הקרקע ויורד לעומק האדמה הקריר), או בחורים חשוכים לחים ומוגנים – לעתים זה יהיה בקרבת מגורי אדם למשל בתוך חורים בקיר שעוברים בהם צי נורות מיזוגאוויר – אלו מקומות אהובים עליהן.

   בכל קן מלכה אחת בלבד – המלכה המופרית תבנה קן חדש – חלה המורכבת מבין 20 ל- 30 כיסים שמופנים כלפי מטה – שם היא מטילה  ביצים. בחודש מרץ/ אפריל מתחילים לראות צרעות צעירות שעברו שלבים מביצה, זחל, גולם ועד לפועלת צעירה. באפריל נראה מחוץ לקן פועלת אחת או שתיים ובחודשי השיא – בקיץ, נראה כבר עשרות ולעתים מאות פועלות בתוך ומחוץ לקן. בשלב הזה המלכה לא יוצאת מן הקן ונשארת בתוכו על מנת להטיל ביצים נוספות. הפועלות יצאו להביא חזרה אל הקן מזון ושתייה, יגנו עליו מפני אויבים ויווסתו בתוכו את הטמפרטורה על ידי רפרוף כנפיהם.

בחודש ספטמבר ניתן כבר למצוא בתוך הקן גם זכרים וגם נקבות – גם מלכות חדשות שיהיו דור ההמשך. המלכות החדשות יצאו שוב בסתיו כשהן מופרות אל מחוץ לקן כי לאתר מקום מסתור לחורף הבא.

סימנים לכך שהצרעה המזרחית נמצאת אצלך: פשוט רואים אותן עפות אל ומחוץ לקן, בנוסף אם הן נמצאות בתוך הבית ומקננות בו – כמו למשל בתוך גוף של מזגן אז נשמע זמזום שלהן.

טיפול ומניעה:

לאתר חורים בקיר החיצוני של הבית שבהן הצרעה המזרחית עשויה למצוא מקום נוח – לבנות בו קן ולסתום אותם.

כמו כן במידה וכבר ישנו קן פעיל – מומלץ לפנות אלינו – למדביר מקצועי של ג’ק אין ג’וק – הדברה מקצועית על מנת שיטפל בצרעות שנמצאות בו באופן הבטוח והמתאים ביותר..