הדברה לנמלים בכפר סבא

אתם מעוניינים בטיפול מקצועי ממדביר מקצועי ומנוסה שיגיע עם כל הידע המקצועי הנדרש לטיפול במזיקים שנמצאים אצלכם או מתעניינים בהדברה מקצועית/ ריסוס מניעתי – אתם נמצאים במקום טוב! מדביר מקצועי ומנוסה ידע לתת לכם טיפול מיוחד ומענה שמתאים לכם ולמזיקים האופייניים לאיזור מגוריכם בכפר סבא, ולבצע הדברה לנמלים בכפר סבא.

 מוצאן של הנמלים הוא מן הצרעות. הנמלים הן חרק חברתי והן מקימות בתוך מושבות חברתיות ובהן חלוקה לתפקידים

,בכל קן ישנה מלכה, נקבות אחרות – פועלות וחיילות אחרות ולהן כושר הטלה מדוכא וזכריםשתפקידם להפרות את הנקבות בקן.

הפועלות יוצאות מן הקן להביא מזון והחיילות מגינותעל הקן מפני אוייבים, גם הפועלות וגם החיילות מטפלות בצאצאיה של המלכה.

הנמלים פועלות לרוב לפי אותות כימיים שונים שנקראים פרומונים.

מבנה הנמלים בבסיסו הוא דומה והן מחולקות ל3 חלקים ברורים – ראש , חזה, ובטן לכולן מחושים ו3 זוגות רגליים. גודלן של הנמלים משתנה והוא נע בין מספר מילימטרים ועד לנמלים שגודלן עולה על סנטימטר. צבען של הנמלים גם כן מגוון מאוד ומשתנה בהתאם למין הנמלה – שחור, חום, צהוב/ אדום הם צבעים נפוצים של הנמלים.

גפי הפה של הנמלים מורכבים מלסתות משוננות שמסוגלות למשוך, לפצח, לחפור ולהחזיק ביצים, ובחנינים – על מנת לבחון את המזון לפני .בליעה

לכל נמלה יש מחושים והם מחולקים לכמה מפרקים – עליהם יש תאי חוש, תאים לקליטת ריח וטעם, תאי חוש למגע ולסריקת חום ולחות  בסביבתה. תאי חישה וטעם נמצאים גם בקצות הרגליים.

העיניים נמצאות ליד המחושים ומורכבות ממאות ואלפי עיניים קטנו, הראש עשוי קופסא קשיחה וכך גם החזה של הנמלה.

רגלי הנמלה מורכבים ממפרקים ובקצה שלהן יש שתי ציפורניים שמאפשרות אחיזה ותנועה על משטחים מחוספסים. בין שתי הציפורניים יש מעין כריות וואקום שמאפשרות אחיזה במשטחים שוניםובכל תנוחה אפשרית – כמו למשל ללכת כשהן הפוכות על התקרה. ברגליים הקדמיות יש מעין מסרק שממשש לניקוי המחושים

הבטן לרוב צורתה היא אליפסית, לפועלות וולזכרים בטן קטנה ולמלכות בטן גדולה.

הבטן גמישה ומאפשרת לאגור אוכל בתוכה, לשאתו לקן ולהוציא אותו שם לצורכי הקן – מה שנקרא קיבה חברתית. הבטן מחוברת לחזה במפרק דק מאוד שנקרא גבעולון, המבנה הזה נותן לנמלה את הגמישות שלה שעוזרת לה להגן על הקן בצורה טובה יותר – להתיז ארס כשהיא מותקפת, לטפל בקן ולנקות את עצמה. לנמלים איםן חוש שמיעה אך לא יהיה נכון להגדיר אותן חירשות כיוון שיש להן תאי רגישים מאוד על קצות המחושים ואלו מאפשרים להם להרגיש זעזועים שנעים באוויר.

התנהגות אופיינית ודיאטה

התקשורת בין הנמלים נעשית בעיקר בעזרת פרומונים שמיוצרים בבלוטות ו מופרשים בצורת נוזל או גז. ישנם סוגים שונים של פרמונים ותפקידם לעורר תגובות שונות בקרב מושבת הנמלים, לדוגמא – ישנו פרומון אזעקה שמסמן למושבה שישנו כרגע איום על המושבה. ישנו פרומון שמסמןאת השביל אל מקור מזון שנמצא מחוץ לקן.

פרומונים הם לרוב יחודיים לחברים במושבה המסויימת וקיימים הבדלים של “שפה פרומונית” בין מושובות שונות. אפילו אם הן מושבות שונות ממין זהה של נמלים.

תפקידם של הפרומונים הוא גם לעזור בזיהו בני המושבה, לגלות לחברים במושבה שישנה נמלה מתה במקום מסויים, לסמן את טריטוריית הקן, ותפקיד חשוב מאוד הוא לעורר משיכה בין מינית ובעצם להזמין הזדווגות בין זכר לנקבה.

כמו כן תפקידם של הפרומוניםהוא לווסת את גודל המושבה וכמות הפרטים של כל בעל תפקיד במושבה – פועלות, זכרים, וחיילות.

 תפקיד עיקרי מוטל על הנמלה המלכה בעזרת פרומון שיחודי לההמכונה פרומון המלכה – באמצעותו המלכה מוווסתת את הפרטים החיים במושבה – כמה פועלות, זכרים וחיילות יהיו במושבה. כאשר המלכה מפרישה את פרומון המלכה – הפועלות בקן מלקקות אותה ומעבירות בהאכלה הדדית את שאר חברי הקן – כך מועבר הפרומון שמדכא את השחלות של הנמלים הפועלות וגורם להן להיות עקרות וכך לא להתחרות עם המלכה על הקמת דור חדשש ובמקום זה הן מטפלות בצאצאיה של המלכה. בשלב מתקדם יותר הפועלות יוצאות מהקן ומסיירות ותרות אחרי אוכל – אז הן נקראות סיירות. כשהסיירות מאתרות מקור מזון הן מסוגלותלאגור אותו בזפק שלהן – “הקיבה החברתית”ובו ישאו את המזון הנוזלי חזרה אל הקן ויאכילו בו נמלים אחרות בתוך המושבה.

התנהגות מאוד מיוחדת שאופיינית לנמלים מקורה בבאופן הרבייה שלהן – הנמלים מתרבות לאחר ובאמצעות מעוף הכלולות . מעוף הכלולות הוא בעצם עזיבה של מלכה – קן קיים על מנת לבנות קן ומושבה חדשים – וזה קורה לרוב אחרי הגשמים הראשונים או אז מרגישות הנמלים שהקרקע רכה למדי בגלל ריכוך מי הגשמים את האדמה ואז יוצאות מן הקן הקיים הפועלות והחיילות ומגנות על הקן בעוד זכרים ונקבות מכונפים יוצאים לאט מן הקן ועפים ממנו לנקודת התכנסות ושם ישנה הזדווגות באוויר (לעומת הטרמיטים שגם להם מעוף כלולות אך הם מזדווגים על הקרקע) של מספר זכרים עם נקבה אחת, הנקבה המופרית הזאת – תנסה לאתר מקום מתאים לחפור בו ולבנות שם מושבה חדשה, סיכויי ההצלחה אינם גבוהים תמיד כיוון שישנן סכנות רבות שאורבות לנקבה המופרית למשל: נמלים ממושבה אחרת שכבר נמצאות באותו האיזור שבו מנסה לחפור הנקבה המופרית ואם באמת הן שם הן יפגעו בה עד מוות כיוון שהיא מהווה תחרות על טריטוריה, או טביעה בשלוליות, או חרקים ועופות שעלולים לטרוף אותה, אבל לעיתים נקבה מופרית תצליח לחפור באדמה ושם לייסד קן ומושבה חדשים ולקבוע בעזרת וויסות פרומוני את הרכב הקן החדש.

 מזונן של הנמלים לרוב יהיה מזון אורגני מזדמן, טל דבש, חרקים אחרים, צוף פרחים, פירות בשלים, פגרי בעלי חיים – ומשתנה בהתאם למין הנמלה.